ładny trawnik

Zrób to sam: projektowanie trawnika

Projektowanie trawnika to nic trudnego, trzeba tylko włożyć w to trochę chęci i pracy. Zanim założymy trawnik, weźmiemy się za przekopywanie całego ogrodu oraz jego odchwaszczanie, najpierw zastanówmy się jak on właściwie powinien wyglądać.

Projektowanie trawnika – najważniejsze aspekty:

Ustal ogólny plan ogrodu

Jeśli chcesz mieć piękny ogród, to wszystko co się w nim znajduje powinno być przemyślane. Najpierw naszkicujmy ogólny plan działki, którą możemy zagospodarować roślinnością. Dzięki temu wyznaczymy miejsca, w których zasadzimy krzewy, drzewka, czy kwiaty. Ustalmy również miejsca, w których będą ścieżki, czy oczka wodne. To pozwoli nam wyodrębnić miejsca, w których będziemy mieli trawnik i dobrać odpowiednie mieszanki traw.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Trudnodostępne miejsca

W miejscach, w które trudno będzie nam dotrzeć z kosiarką nie zakładajmy trawnika. Mamy tutaj na myśli miejsca takie jak krawężniki, obrzeża drzewek oraz krzewów.  Oprócz tego, powinniśmy zrezygnować z trawnika w miejscach, w których będziemy wylegiwać się na leżaku lub robić grilla. W tych miejscach warto zastosować inne rozwiązanie. W tym przypadku warto zainwestować w inny rodzaj podłoża, np. w drobny żwir lub drewniany podest lub taras.

Nasłonecznienie oraz jakość gleby

Zanim zasiejemy trawnik poobserwujmy, w których miejscach trawnik będzie dobrze nasłoneczniony, a w których jest ciągle cień. Dzięki temu dobierzemy odpowiednią mieszankę traw. Ważne jest również sprawdzenie pH gleby, jeśli jest ona zbyt kwaśna, będziemy musieli ją trochę zobojętnić przy pomocy dolomitu lub kredy. Przypominamy, że trawnik najlepiej rośnie na pH o wartości pomiędzy 5,5 – 6,5

Systemy nawadniające

Jeśli już wiesz, w których miejscach będziesz mieć trawnik, masz już posadzone drzewka i roślinność, to jeszcze przed założeniem chodników i trawnika proponujemy zainstalować systemy nawadniające, które ułatwią nam podlewanie całego ogrodu oraz trawnika.

Odpowiednia mieszanka traw

Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy mieć piękny trawnik, najpierw powinniśmy zakupić odpowiednie nasiona. Gatunek traw przeznaczony do miejsc zacienionych nie będzie rósł pięknie w pełnym słońcu. Warto również zwrócić uwagę na eksploatację terenu. Jeśli trawnik będzie często deptany, warto wybrać mieszankę traw odporną na deptanie. Dla ułatwienia podajemy umowny podział mieszanek traw:

  • parkowa, czyli uniwersalna
  • gazonowe, zwane dywanowymi
  • golfowe (długo odrastają)
  • sportowe, bardzo dobrze sprawdzają się na trawniku, po którym biegają psy
  • łąkowe
  • regeneracyjne, które szybko uzupełniają braki na trawniku
  • do cienia
Źródło: pixabay.com

Przykład mieszanki trawy łąkowej, Źródło: pixabay.com

Co zrobić aby mieć piękny trawnik i ogród? 

Przede wszystkim zachować w nim ład, harmonię oraz symetrię. Jeśli wszystko będzie dobrze przemyślane, to piękny ogród z pewnością nam się uda.

 

Komentarze