Wertykulacja trawnika wiosną – wszystko co musisz wiedzieć

Wiosną po stopnieniu pokrywy śnieżnej, lodu oraz osuszeniu trawnika należy zacząć prace, które przywrócą mu soczystą zieleń liści. Do tego celu niezbędny jest pewien prosty zabieg. Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo przeprowadzić wertykulację wiosną.

 Kiedy wykonać wiosenną wertykulację trawnika?

Co prawda wiosna zaczyna się już w marcu, ale wiosenną wertykulację trawnika przeprowadzamy dopiero w kwietniu, kiedy trawa już urośnie. Zbyt wczesne wertykulowanie trawnika może doprowadzić do poprzecinania nowych pędów trawy. Dlatego konieczne jest wstrzymanie się z tym zabiegiem do momentu, kiedy trawa będzie już wysoka.

 Do przeprowadzenia wiosennej wertykulacji potrzebujemy:

  • Kosiarki
  • Grabi
  • Wertykulatora

Najpierw należy skosić trawnik. Pamiętamy o tym, że nie kosimy trawy, kiedy jest ona mokra, musi być sucha w dotyku. Później przechodzimy do wertykulacji. Przed tym zabiegiem należy sprawdzić, czy wierzchnia warstwa gleby jest sucha w dotyku. Wykonanie wertykulacji należy przełożyć na inny dzień, jeśli gleba jest zbyt mokra.

Źródło: Przydomu.pl

Uwaga!

Wertykulację wykonujemy na trawnikach, które mają już co najmniej dwa lata. Nie wykonujemy wertykulacji na zbyt młodych i mało zagęszczonych trawnikach. Takie działanie mogłoby go kompletnie zniszczyć.

Jak wykonać wertykulację

Wertykulację możemy wykonać na dwa sposoby, to zależy jakie narzędzie mamy do dyspozycji. Otóż w tym celu możemy użyć grabi wyposażonych w noże lub wertykulatora. Duże wertykulatory są wyposażone w silniki spalinowe lub elektryczne. Są idealne do przeprowadzenia wertykulacji na dużym trawniku. Aby trawa była dobrze nacięta należy przejechać weltykulatorem po trawniku wzdłuż i wszerz. Dzięki temu korzenie trawnika będą przycięte, co pobudzi je do wzrostu, resztki filcu i mchu będą zdjęte, a gleba będzie lepiej napowietrzona. Po wykonaniu wertykulacji należy dokładnie zagrabić cały trawnik. Resztki tego, co wyciągnęliśmy z trawnika wyrzucamy do odpadów zielonych. Nie odkładamy ich na kompost, ponieważ mogą znajdować się tam zarodniki różnych grzybów. Kolejnym działaniem jest rozsypanie na trawniku żyznej gleby i nasion trawy, jeśli chcemy zagęścić trawnik. Następnie przy pomocy siewnika rozsiewamy nawóz do trawników i podlewamy trawnik rozproszonym strumieniem wody.

Sprawdź jakie rodzaje wertykulatorów znajdziesz w Przydomu.pl

Komentarze