Piaskowanie trawnika – co to jest i po co się stosuje?

Piaskowanie trawnika to jedna z podstawowych czynności pielęgnacyjnych na trawnikach. Tutaj dowiecie się, dlaczego warto wykonywać tę czynność i jak poprawnie to robić.

Piaskowanie trawnika od podstaw

Piaskowanie trawnika to nic innego jak posypywanie go cienką warstwą piasku z mineralnymi dodatkami. Warstwa ta powinna mieć od 3 do 5 minimetrów. Tutaj piasek jest zmieszany z torfem, kredą, ziemią lub glinką. Wszystko zależy od tego, na jakiej ziemi wykonujemy piaskowanie. Ten zabieg ma wpłynąć na poprawę gleby.

Po co stosujemy piaskowanie?

Stosujemy go po to, aby podłoże miało lepsze właściwości do magazynowania wody, było bardziej rozluźnione lub w celu wyrównania dołków w trawniku.

Podłoże piaszczyste – tutaj stosujemy specjalną mieszankę torfu oraz gliny, która umożliwi lepsze magazynowanie wody. To zwiększy odporność gleby na suszę.

Podłoże gliniaste – w tym przypadku zastosowanie odpowiedniej grubości piasku pozwoli na rozluźnienie gleby, co poprawi warunki do rozwoju korzeni trawnika.

Walka z mchem – piaskowanie trawnika przyczynia się również do zagęszczenia trawnika, co ułatwia walkę z mchem oraz chwastami.

Jaki piasek zastosować do piaskowania trawnika?

Tutaj stosuje się przeważnie zwykły piasek rzeczny, który ma grubość ziaren w granicach 0,5 – 0,8 mm. W zależności od potrzeb mieszamy go z torfem, kredą lub gliną.

Źródło: pixabay.com

Czym rozprowadzać piasek?

Jeśli mamy duży ogród, na który nie żałujemy pieniędzy, to zawsze możemy zamówić usługę u firmy, która specjalizuje się w piaskowaniu trawnika i ma do tego specjalistyczny sprzęt. Jeżeli jednak chcemy wykonać tę czynność samodzielnie, możemy piaskować przy pomocy siewnika lub możemy sypać piach tak po prostu z ręki. Po amatorskim piaskowaniu trawnika konieczne będzie jego zagrabienie gęstymi grabiami.

Kiedy wykonać piaskowanie?

Piaskowanie najlepiej wykonać raz w roku. Tutaj nie mamy ściśle określonego terminu, może to być wiosna, lato, a nawet wczesna jesień. Ogólnie zaleca się piaskowanie pod koniec lata, na przełomie sierpnia i września.

W jakich przypadkach nie stosujemy piaskowania trawników?

Tej czynności nie wykonujemy gdy trawnik rośnie na glebach piaszczystych, lekkich, a także suchych. Piaskowanie nie jest wskazane również na skarpach, ponieważ wtedy trawa może zacząć się osuwać.

Komentarze