Nawożenie trawnika wapnem

Wapnowanie trawnika to zabieg, który sprawi, że jakość naszej trawy się poprawi, dzięki niemu pozbędziemy się mchu i chwastów. Zabieg może okazać się szkodliwy, jeżeli wykonamy go niepoprawnie bądź będzie wykonany w niewłaściwym terminie. Dlatego podpowiemy wam jak wykonać zabieg wapnowania trawnika i kiedy go wykonać.

Dlaczego wykonujemy zabieg wapnowania trawnika?

Zabieg ten wykonujemy przede wszystkim w celu podwyższenia pH gleby. Wykonanie tego zabiegu ma sens jedynie wtedy, kiedy ziemia pod trawnikiem jest zbyt kwaśna. Jeżeli wykonamy ten zabieg na trawniku, który tego nie potrzebuje, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Trawniki najlepiej rosną na glebach kwaśnych, czyli o pH od 6,0 do 7,0, jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, darń może stracić swoje walory estetyczne bądź kiedy pojawią się na niej chwasty i mech. Na glebach kwaśnych trawnik bardzo często zaczyna porastać skrzypem polnym. Kiedy zauważymy takie problemy, warto przeprowadzić pomiar pH gleby pod trawnik. Kiedy pH gleby wynosi poniżej 6,0, warto wykonać wapnowanie trawnika.

Jak mierzymy pH gleby pod trawnik?

Ustalenie, jakie pH ma gleba, pod naszym trawnikiem jest proste, do tego celu wykorzystujemy obojętnie jaki pH- metr. Najprostszy ph-metr to ten paskowy, jego koszt to kilka – kilkanaście złotych, a cały pomiar wykonujemy, wkładając papierowy pasek do mokrej ziemi. W zależności, jaki kolor pojawi się na pasku, wtedy możemy ocenić przybliżoną wartość pH podłoża. Możemy także skorzystać z bardziej zaawansowanego i dokładniejszego pH metru bądź oddać próbkę gleby do stacji badawczej. Jeżeli zdecydujemy się na ostatnią opcję, warto zlecić kompleksowe badania gleby pod kątem jej zasobności w podstawowe składniki odżywcze.

źródło: pixabay.com

Kiedy wykonujemy wapnowanie trawnika?

Teraz kiedy już wiesz, że twój trawnik wymaga wapnowania, powinniśmy wybrać najbardziej dogodny moment na wykonanie tego zabiegu. Rosnące już trawniki możemy wapnować wyłącznie poza okresem wzrostu trawy, wtedy kiedy warunki pogodowe na to pozwalają.

  • Wapnowanie trawnika wiosną – a dokładniej na przedwiośniu – koniec lutego do marca – w momencie, kiedy stopnieje śnieg, ale trawa nie rozpocznie jeszcze wzrostu
  • Wapnowanie trawnika jesienią – październik do początku listopada – kiedy trawy przestaną już rosnąć.

Tego nie rób! Wapnowania trawnika nie łączymy z innymi silnymi nawozami, ponieważ może to prowadzić do powstania niechcianych związków chemicznych, które dla roślin będą nieprzyswajalne. Między wapnowaniem trawnika i innym jego nawożeniem warto zostawić kilka tygodni odstępu.

źródło: pixabay.com

Czym wykonujemy wapnowanie trawnika?

Do wapnowania trawnika możemy użyć nawozu wapniowego węglowego, takiego jak dolomit lub kreda nawozowa. Dolomit zawiera około 30% tlenku wapnia, a kiedy nawozowa około 50% tlenku wapnia, drugi nawóz warto stosować w mniejszych ilościach.

Pozbywanie się mchu – czytaj

Komentarze