Kto jeszcze chce wiedzieć jak prawidłowo nawozić trawnik?

   Jeśli chcemy, aby trawnik w naszym ogrodzie był ciągle zielony oraz cieszył nasze oczy swoim pięknem, musimy o niego odpowiednio zadbać. Tutaj dowiesz się, jakich związków mineralnych potrzebuje Twój trawnik.

   Dlaczego trawnik potrzebuje nawozu?

   Jeśli chcemy, aby trawa w naszym ogrodzie pięknie rosła, musimy ją regularnie skracać. Po koszeniu pobudzamy jej wzrost, przez co wzrasta zapotrzebowanie na związki mineralne występujące w glebie. Jeżeli jest ich zbyt mało, trawa wolniej rośnie, osłabiają się również jej korzenie, przez co jest mniej odporna na deptanie i suszę.

nawozy do trawników

   Jak często nawozić trawnik?

   Nawozy do trawników powinniśmy stosować 3 razy w sezonie. Każdy rodzaj nawozu, powinniśmy stosować o określonej porze roku. Mamy nawozy wiosenne, uniwersalne oraz jesienne. Jeśli chcemy zrobić to profesjonalnie, powinniśmy próbkę gleby oddać do analizy. Dzięki temu dowiemy się, jakie pH ma gleba oraz jakich związków mineralnych jej brakuje.

   Wiosna – czyli pierwsze nawożenie trawnika.

   Wiosną do aktywnego wzrostu trawa potrzebuje azotu. To właśnie dzięki niemu trawa jest soczyście zielona i mocna. Natomiast systemy korzeniowe są bardzo dobrze wzmacniane przez fosfor. Oprócz tego trawie należy dostarczyć również potasu, który pobudza wzrost traw, uodparnia na suszę, choroby i przymrozki. W tym czasie warto zastosować nawozy wiosenne lub kompost.

wiosenne nawożenie trawnika

   Drugie nawożenie trawnika.

   Tę czynność najlepiej wykonać w maju lub czerwcu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że nie wolno robić tego w czasie suszy. W tym okresie najlepsze są nawozy uniwersalne. Nawozy zawierające azot, można stosować jedynie do końca lipca, w przeciwnym razie zbyt duża ilość azotu w glebie, będzie pobudzać trawę do wzrostu, przez co trawa nie przygotuje się odpowiednio do zimy.

   Ostatnie nawożenie trawnika.

   Tę czynność wykonujemy w sierpniu lub wrześniu. Wtedy stosujemy nawozy jesienne, zawierające potas i fosfor. Taki zabieg wzmocni trawę przed zimą oraz zwiększy odporność na niskie temperatury.

jesienne nawożenie trawnika

   Nawozy wysiewamy na suchą trawę. Robimy to po to, aby nawóz nie został na źdźbłach trawy, a opadł na glebę. Następnie podlewamy trawę. Warto pamiętać o tym, że nie należy nawozić trawników w czasie suszy. Do tej czynności przydadzą nam się małe siewniki, które umożliwią równomierne rozsianie nawozu.

Komentarze