Koszenie trawy w upały – tego nie rób!

Pielęgnacja trawnika jest bardzo ważna, szczególnie jego podlewanie jest bardzo ważnym zabiegiem. Zobaczcie więc jak podlewać i kosić trawnik w upały.

Niedobór wody i nieodpowiednie koszenie nawet w przypadku standardowych letnich temperatur ma bardzo negatywny wpływ na jakość drani. Może powodować żółknięcie i zasychanie źdźbeł. Zapotrzebowanie dobowe roślin na wodę to 4-5 l/m2. Podczas upałów nasz trawnik powinien być obficie podlewany, najlepiej na głębokość 15 cm.

Chcąc nawodnić nasz trawnik, powinniśmy to wykonać wczesnym porankiem. Wieczorne nawadnianie także jest wskazane, ale musimy być wtedy bardzo wyczuleni na objawy chorób grzybowych, aby zacząć im dość wcześnie przeciwdziałać. Ważne jest, aby różnica temperatur między wodą a trawą była niewielka oraz aby zminimalizować parowanie.

Koszenie trawy powinniśmy wykonywać regularnie, nawet podczas upałów. Prawdą jest, że podczas gorących i słonecznych dni trawa rośnie wolniej. Mogłoby się wydawać, że w takich warunkach koszenie nie jest wymagane, jednak powinno być wykonywane systematycznie.

źródło: pixabay.com

Głównym powodem, dla którego nawet w upały musimy kosić naszą trawę, jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł trawy. Celem każdej rośliny jest wytworzenie nasion, jednak w przypadku trawy przekwitła drań zasycha i jest bardzo trudno ją odbudować. Dlatego też pomimo upałów i jej niewielkiej wysokości, powinniśmy ją skosić. To spowoduje, że nie będą się na naszym trawniku pojawiać wysuszone łyse plamy. Po koszeniu musimy nawodnić trawnik.

Jeżeli zapowiadane są upały, warto zasilić nasz trawnik nawozem, który zawiera potas. Ten pierwiastek powinniśmy zapewnić rośliną w trudnych okresach takich jak susza. Potas, który wnika do komórek, pozwala rośliną na utrzymanie wody.

Komentarze