Jak zrobić kompost ze skoszonej trawy?

Podczas sprzątania ogrodu powstaje wiele odpadków organiczny, które świetnie sprawdzą się do zrobienia kompostu. Jednym z odpadów organicznych jest skoszona trawa, którą zamiast wyrzucać, możemy wykorzystać do zrobienia naturalnego nawozu. Dowiedz się jak zrobić kompost ze skoszonej trawy?

Założenie kompostownika to jeden z najlepszych pomysłów, dzięki temu zyskamy naturalny nawóz, który jest tani i bardzo dobry. Nawóz organiczny to doskonałe źródło próchnicy i składników pokarmowych. Ma on za zadanie poprawić właściwości gleby, co z kolei ma wpłynąć na prawidłowy rozwój roślin. Nawóz, który uzyskujemy z kompostownika, może być stosowany bez ograniczeń, składniki uwalniane są stopniowe, oznacza to, że nie dojdzie do przenawożenia.

Jak wiadomo w okresie wiosna/lato bardzo często kosimy trawę, dzięki czemu pozyskiwanie materiału na kompost jest bardzo proste. Dodatkowo częste koszenie trawnika ma bardzo pozytywny wpływ na jego wzrost. W sezonie kosimy naszą trawę przynajmniej raz na tydzień, warto jednak pamiętać, aby nie była ona skoszona bardzo krótko (5-10 cm). Jak wiadomo, chcąc przygotować kompost z trawy, musimy odpowiednio przygotować nasz kompostownik. Powinien być on postawiony na uboczu, w dość zaciemnionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Ustawienie kompostownika na pełnym słońcu może spowodować nadmierną utratę wilgotności kompostu. Kompost powinien być zlokalizowany na podłożu przepuszczalnym, dzięki czemu nadmiar wody będzie uwalniać się stopniowo. Kompostownik możemy zrobić sami bądź kupić już gotowy.

źródło: przydomu.pl

Warstwy materii układamy raz mokrą raz suchą. Warstwa mokra to w tym wypadku skoszona trawa, a warstwą suchą może być słoma, pocięte bądź rozdrobnione gałązki. Do skoszonej trawy możemy dodać także obumarłe pędy, zgniłe liście, czy chwasty (bez nasion!), dodając inne resztki roślin, nasz kompost nie będzie wydzielał aż tak nieprzyjemnej woni, dodatkowo rozłożony na powierzchni będzie lepiej przepuszczał powietrze. Porada! Skoszoną trawę warto podsuszyć przez 2-3 dni, dzięki takiemu zabiegowi straci nadmierną wilgoć i tym samym zmniejszy swoja objętość.

To jak szybko taki kompost będzie się rozkładał, zależy od dostępu powietrza i wody oraz od rodzajów odpadów. Chcąc przyspieszyć ten proces, możemy skorzystać ze środków, które mają przyspieszać rozkład. Pamiętajmy także, aby:

  • utrzymać odpowiednią wilgotność pryzmy
  • prowadzić do odpowiedniego przewietrzenia
  • mieszać masy kompostowe

Komentarze