trawnik ozdobny

Jak wybrać odpowiednią mieszankę nasion traw?

Na rynku znajdziemy wiele mieszanek nasion traw, które przede wszystkim różnią się składem, ale także przeznaczeniem i ceną. Zobaczcie więc jak wybrać odpowiednią mieszankę nasion traw.

nasiona traw

źródło: przydomu.pl

Jak wybrać odpowiednią mieszankę nasion traw?

Najczęściej wybieranymi gatunkami wykorzystywanymi do mieszanek trawnikowych są: wiechlina łąkowa, rajgras angielski, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona i mietlica pospolita. Powinniśmy unikać mieszanek, które w składzie mają trawy pastewne takie jak: mieszańcowa, życica wielokwiatowa.

Mieszanka traw gazonowych powinna składać się z 3 gatunków. Nasiona traw są do siebie podobne, jednak rośliny po wykiełkowaniu różnią się między sobą tempem wzrostu, barwą, pokrojem, tolerancją na zacienienie, wytrzymałością na deptanie, czy też susze. Nie zaleca się zakładać trawnika tylko z jednego gatunku, ponieważ żadne z nich nie ma wszystkich pożądanych cech. Nasiona traw powinny tworzyć zróżnicowana mieszankę, ponieważ dzięki temu lepiej dostosują się do warunków klimatyczno-glebowych i tego, jak będziemy korzystać z trawnika.

Jak wybrać mieszankę do trawnika w zależności od zastosowania?

trawnik ozdobny

źródło: terapeak.com

Jak wybrać mieszankę do trawnika ozdobnego?– najczęściej wykorzystujemy kostrzewę czerwoną, podgatunki kępowy i rozłogowy, kostrzewę owczą oraz mietlicę pospolitą. Trawy te możemy jedynie podziwiać z odległości i pod żadnym pozorem nie możemy ich deptać.

trawnik użytkowy

źródło: atlasderschweiz.ch

Jak wybrać mieszankę do trawnika użytkowego?– najczęściej do takich trawników wykorzystujemy: rajgras angielski, życicę trwałą i wiechlinę łąkową. Najważniejszą cechą trawników użytkowych jest zdolność do szybkiej regeneracji po skoszeniu. Typowe trawniki sportowe są rzadkością, ponieważ wymagają częstego koszenia i nawożenia.

trawnik uniwersalny

źródło: deerwood.bc.ca

Jak wybrać mieszankę do trawnika uniwersalnego?– w składzie takiej mieszanki powinny znaleźć się nasiona traw: rajgras angielski (minimum dwie odmiany) i kostrzewa czerwona (mininum dwie odmiany). To właśnie takie trawniki zakładamy-najczęściej, ponieważ są one połączeniem pięknego wyglądu i wytrzymałością. Nie są bardzo wytrzymałe i dekoracyjne, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji sprawdzają się do przydomowych ogrodów.

 

 

Komentarze