Jak pozbyć się chwastów na trawniku?

Jak wiadomo pozbycie się chwastów z trawnika nienależny do najłatwiejszych, jednak wyglądają one tak brzydko, że próbujemy je usunąć za wszelką cenę z trawnika, czy też innego miejsca. Warto przeczytać jak poradzić sobie z nimi na trawniku.

Na trawniku może pojawiać się wiele chwastów, część z nich wyrośnie z nasion, czy też korzeni, jakie zostaną w glebie podczas zakładania trawnika, a inne z nich wykiełkują z nasion, jakie „przywędrują” na niego wraz z wiatrem. Zwalczanie chwastów na trawniku sprowadza się do stosowania preparatów chwastobójczych. Wybór odpowiedniego preparatu zależy przede wszystkim od tego, czy dopiero zakładamy trawnik, czy chcemy walczyć z tymi, które się już na nim pojawiły. Ważne jest także jaki typ chwastów mamy, dzielimy je na chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne.

Chwasty trawnikowe jednoliścienne- to te dziko rosnące, chwastnica jednostronna, włośnica sina, wiechlina roczna oraz kupkówka pospolita. Tworzą one kępy odróżniające się od reszty trawnika kolorem oraz szerokością źdźbła.

Chwasty trawnikowe dwuliścienne- jest to bardzo szeroka grupa roślin z różnych rodzin botanicznych, najczęściej na trawniku możemy znaleźć tasznik pospolity, czy też mniszek pospolity oraz wiele innych.

Jak zwalczać chwasty przed założeniem trawnika?

Do zwalczania chwastów przed założeniem trawnika najczęściej wykorzystujemy herbicydy nieselektywne, ten rodzaj nawozów wyniszczy również chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne są to dość popularne herbicydy, które są oparte na glifosacie. Warto wspomnieć, że są to preparaty, kontaktowe co oznacza, że działają tylko przez kontakt z nadziemną częścią rośliny. Nie ma żadnego sensu polewać nimi ziemi, ponieważ nie są one szkodliwe dla nasion chwastów.

Ważne! Częste i krótki koszenie trawnika prowadzi do tego, że większość chwastów ginie.

źródło: pixabay.com

Jak zwalczać chwasty po założeniu trawnika?

Zwalczanie chwastów na trawniku jest dużo trudniejsze, ponieważ nie możemy zastosować totalnych herbicydów, dlatego, że oprócz chwastów zniszczą one także nasz trawnik.

Także zwalczanie dzikorosnących traw jest dość trudne, ponieważ większość środków na jednoliścienne chwasty może być dość szkodliwe dla naszego trawnika. Najłatwiejsze do zwalczania są chwasty dwuliścienne na trawniku, niezależnie od ich gatunku. Chcąc je zlikwidować, powinniśmy zastosować herbicydy dwuliścienne, które są bezpieczne dla traw. Do wyboru mamy wiele preparatów.

Komentarze