Jak odstraszyć kreta z trawnika?

Kopce kreta to nic przyjemnego na pięknym, równym trawniku. Szpecą całą estetykę trawnika. Tutaj dowiecie się jak walczyć z tym problemem i co zrobić, aby kret wyniósł się z naszego ogrodu.

Zrozumieć kreta…

Zanim zabierzemy się za wyganianie kreta z ogrodu, najpierw poznajmy trochę jego naturę. Kret to zwierze żyjące pod ziemią, przez lata ewolucji straciły zmysł wzroku. W zamian za to mają świetny słuch, węch oraz są wrażliwe na wszelkie drgania. Rozpoznawanie drgań umożliwiają im specjalne włoski czuciowe. Przednie łapki kreta mają długie i twarde pazury. Przy ich pomocy codziennie mogą drążyć długie tunele. Głównym składnikiem ich pożywienia są dżdżownice, pędraki oraz inne małe robaki żyjące w glebie. Nadmiar gleby usuwają poprzez kretowiska.

Dlaczego krety są szkodnikiem w ogrodzie?

Ponieważ najbardziej lubią miejsca, gdzie jest żyzna i wilgotna gleba. A tam, gdzie jest dużo roślin, jest też dużo pożywienia w postaci robaków i innych resztek organicznych. To właśnie dlatego krety najczęściej wybierają sobie sady, warzywniki, czy rabaty kwiatowe. Oczywiście lubią też trawniki, na których pozostawiają nieestetyczne kopce.Podczas swoich wędrówek pod powierzchnią ziemi, niszczą korzenie roślin.

Źródło: pixabay.com

Jak zwalczyć krety na trawniku i w ogrodzie?

Kret robi zniszczenie nie tylko na trawniku, ale i w całym ogrodzie. Jest to zwierze, które w gruncie rzeczy spełnia pożyteczną funkcję, ale jednocześnie przynosi wiele zniszczeń. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na odstraszenie kreta z ogrodu.

  • Hałas

Krety nie lubią drgań i hałasu. Drażnią je nietypowe dźwięki oraz różne drgania podłoża. Tutaj możemy zastosować banalnie prosty sposób. Dźwięki i drgania będzie powodować puszka umieszczona na metalowym pręcie wbitym w kretowisko. Wiatr będzie co jakiś czas powodował hałas, który nie jest lubiany przez krety.

  • Nietypowe dźwięki

Równie skuteczna może być butelka do połowy zakopana w ziemi. Wiatr hulający nad powierzchnią ziemi będzie wytwarzał nietypowe dźwięki wewnątrz butelki, co powinno spłoszyć niesforne krety.

  • Elektroniczne gadżety

Elektroniczne odstraszacze działają na tej samej zasadzie co zakopana butelka. Wytwarzają dźwięk na poziomie ultradźwięków, przez co my ich nie słyszymy, a kret tak.

  • Pomocna natura

Warto wiedzieć, że krety nie lubią różnych zapachów. Dlatego warto obsiać trawnik kwiatami, których zapach odstrasza krety, mam tutaj na myśli np. Aksamitki. Krety nie lubią też bazylii.

  • Nieprzyjemny zapach chemikaliów

Krety nie lubią zapachu benzyny, fenolu, czy nafty. Jeśli trochę zamoczymy jakąś niepotrzebną tkaninę i włożymy ją w kretowinę, to z pewnością ten zapach ich odstraszy.

  • Pułapka na kreta

Możemy też zamontować pułapki na krety i po złapaniu kreta wypuścić go gdzieś na pola, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzał.

  • Nie zabijaj kretów!

Warto pamiętać o ty, że krety są częściowo objęte ochroną. Nie wyrządzają wielkich szkód, a co ważniejsze zjadają różnego rodzaju szkodniki, które powodują różne choroby roślin.

 

Komentarze