Estetyka trawnika, czyli jak pielęgnować trawnik?

Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jeśli on jest idealny, pozostała roślinność również będzie sprawiać świetne wrażenie. Jeżeli chcecie wiedzieć jak pielęgnować trawnik, to zapraszam do lektury.

Jakie wyróżniamy rodzaje trawników?

Trawniki typu Eko lub parkowe znajdują swoje zastosowanie na trawnikach krajobrazowych, wielkoobszarowych, w miejscach gdzie nakłady muszą być minimalizowane. W tym przypadku zieleń spełnia raczej znaczenie ekologiczne. Nawożenie znikome, natomiast koszenie również sporadyczne. Takie trawniki dominują w miastach. W tej grupie istnieje możliwość wydzielania także trawników Eko, bez nawożenia mineralnego poza startowym. Tego typu trawniki są odporne na działanie suszy.

Trawniki dywanowe, czyli reprezentacyjna forma trawnika. Przy nich mamy najwięcej pracy, wymagają starannej pielęgnacji polegającej na utrzymaniu wysokiej estetyki nawierzchni. Kosimy je co 7-10 dni do wysokości ok.4 cm i w razie konieczności częste zraszanie. Taki trawnik charakteryzuje się żywą jednolitą zielenią, zwartą, gęstą darnią oraz wolnym wzrostem. Najprostszym sposobem zakładania tego typu trawnika, jest położenie trawnika z rolki.

Trawniki sportowe tworzą zwartą mocną darń, niezwykle odporną na deptanie, zdzieranie i rozrywanie. Tego typu trawnik szybko odrasta, ma duże zdolności regeneracyjnymi. Idealnie nadaje się w ogrodzie, w którym uwielbiają bawić się dzieci.

trawnik parkowy

Pielęgnacja trawnika

Założenie trawnika to nie wszystko, trzeba zadbać również o odpowiednią estetykę. Tutaj niezbędne jest regularne koszenie trawinka, aeracja, wertykulacja oraz regularne podlewanie. Warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj trawnika ma inne wymagania co do jego pielęgnacji. Oprócz tego ważne jest również podkreślenie jego brzegów. W tym zadaniu niezbędne są obrzeża trawnikowe i palisady.

Obrzeża trawnikowe

Obrzeża trawnikowe są wykonane z tworzywa sztucznego, przeznaczone do wielu typów nawierzchni. Sprawdzą się w przypadku oddzielenia trawników od kostki brukowej czy bruku klinkierowego. Są lekkie i poręczne. Dzięki ich elastyczności możemy układać dowolne kształty brzegów. Można z nich tworzyć opływowe kształty, na przykład łuki i okręgi.

W Przydomu.pl znajdziesz ciekawe obrzeża trawnikowe w niskich cenach, sprawdź>>

Palisady trawnikowe

Palisady trawnikowe nie tylko oddzielają trawnik od chodnika, ale również mogą umacniać skarpy i rabaty. Może stanowić artystyczny element architektury w każdym ogrodzie, szczególnie w tym, w którym mamy widoczne zróżnicowanie położenia terenu. Jest to rozwiązanie estetyczne i trwałe. Układanie palisady również nie sprawia żadnego problemu. Palisada może być wykonana z różnych materiałów, w zależności od tego, z czego została wykonana wyróżniamy:

Palisady plastikowe – najtańsze rozwiązanie, dość trwałe, łatwe w montażu, lecz najmniej estetyczne.

Palisady betonowe – cechuje je wysoka estetyka, trwałość. Mogą mieć nietypowe kształty.

Palisady drewniane – na rynku spotkamy typy o różnej długości, rodzaju drewna, średnicy, sposobu wykonania. Najczęściej możemy spotkać palisady drewniane sosnowe. Ze względu na to, że jest to wyrób drewniany, niezbędna jest impregnacja.

Płotki ogrodowe

Płotki ogrodowe również mogą podkreślić estetykę trawnika i w ładny sposób oddzielą chodnik od trawnika. Zabezpieczają działkę przed nieproszonymi gośćmi. Dodatkowo stanowi element maskujący, może być również podporą do niskich roślin. Płotki w ogrodzie nadadzą mu niesamowitego stylu. Ze względu na użyty materiał wyróżniamy płotki drewniane, plecione, metalowe i plastikowe.

Przycinanie kantów trawnika

Ta czynność również jest niezbędna do utrzymania harmonii w ogrodzie. Wykonujemy ją zaraz po skoszeniu trawy. Dzięki temu zabezpieczamy trawnik przed wrastaniem na grządki, rabaty kwiatowe, podjazd, czy chodnik. Przy tej czynności warto skorzystać z profesjonalnych narzędzi.

Narzędzia do przycinania obrzeży trawnika

Noże do darni – to narzędzie do ręcznego dbania o obrzeża trawników i rabatek. Dobry nóż do darni jest nie tylko ostry, ale też poręczny, lekki i wytrzymały. Swoim wyglądem przypomina szpadle półokrągłe.

Nożyce do trawnika – możemy wykorzystać je przy przycinaniu darni w trudno dostępnych miejscach, przy samym płocie, czy przy krzewach.

Pomysły na wykończenie brzegów trawnika

kostka brukowaKostka brukowa – możemy ułożyć ją równo z trawnikiem. Takie rozwiązanie nie pozwoli na abyt mocny rozrost trawy i jej koszenie będzie proste.

Obrzeża z kory lub żwiru – Wykonane cięcie trawnika, przy pomocy noża do darni przysypujemy korą lub ozdobnym żwirem. Będzie to wyglądać bardzo estetycznie. Jeśli nie chcemy, aby spod ziemi przerastały chwasty, możemy najpierw położyć pasek agrowłókniny, a na to dopiero wysypać żwir lub korę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że nic nie zmiesza się z ziemią.

Obrzeża z plastikowych kątowników –przytwierdzamy je do podłoża za pomocą specjalnych gwoździ. Sprawdzają się bardzo dobrze przy oddzieleniu trawnika, od powierzchni na których chcemy wysypać żwir, korę lub ozdobny kamień.

Taśmy – to bardzo tani sposób na oddzielenie trawnika od rabaty. Taśmy są wykonane z tworzywa sztucznego. Poszczególne produkty mogą różnić się szerokością, kolorem i wytrzymałością. Jeśli dobrze poszukamy, możemy dostać również droższe taśmy aluminiowe lub stalowe.

Ozdobne palisady – bardzo wygodne w zamieszczaniu palisad są, które trzeba wbić w ziemię na odpowiednią głębokość. Dodatkowo są wyposażone w kołnierzyk, który ułatwia koszenie trawnika.

Kamienie – tutaj możemy stosować kamienie od otoczaków po piaskowiec. Jednak pamiętajmy o tym, że szpary mogą porastać trawą.

Płotki wiklinowe – ostatnio wiklina jest w modzie. Takie płotki łatwo się montuje i można z nich uzyskać ciekawe kształty.

Deski – estetycznie wyglądają, ale można z nich zrobić rabat o falujących kształtach. Nie są zbyt trwałe, tutaj niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie drewna przed gniciem.

Komentarze