Czarci krąg grzyby na trawniku

Czarcie kręgi na trawniku

Czarcie kręgi to przypadłość trawnika wywołana obecnością grzybów kapeluszowych. Zjawisko to spowodować może 60 zidentyfikowanych gatunków grzybów Basidiomycetes, jednym z najpopularniejszych jest twardzioszek przydrożny. W niektórych kręgach temu zjawisku przypisuje się magiczne właściwości. Wierzono, że są one dowodem obecności elfów. Chociaż w 100% nie jest poznana przyczyna ani metody zwalczania i zapobiegania nie dają pełnego efektu, to wiele elementów czarciego kręgu znalazło się pod lupą naukowców, szczególnie amerykańskich.

Jakie są objawy występowania czarciego kręgu?

Bywa, że początkowo choroba w żaden sposób nie daje objawów i jesteśmy w stanie zidentyfikować ją dopiero w dość zaawansowanej fazie. W innym przypadku może się zdarzyć, że w ogrodzie wyrasta kępka soczyście zielonej trawy, co przez osobę nieznającą się na chorobach trawnika, niekoniecznie musi zostać zinterpretowane jako przejaw zagrożenia. Niepozostawiającym złudzeń odnośnie choroby jest pojawienie się kapeluszy grzybów, wyrastających pomiędzy trawą. Co ciekawe, rosną one układając się ze wzór półokręgu, który po kilku miesiącach może mieć nawet 5 metrów średnicy.

Czarcie kręgi – ciekawostki:

grzyb nie wraca na poprzednie miejsce bytowania – powód to wyczerpane składniki pokarmowe

 

czarcie kręgi nie nachodzą na siebie, nie krzyżują się

 

aktualnie jest zidentyfikowanych 60 gatunków grzybów tworzących kręgi

 

grzyby sięgają nawet 30 cm w głąb ziemi

 

krąg może nawet po zniknięciu pojawić się na trawniku po kilku latach

Zapobieganie czarcim kręgom

  • aeracja i wertykulacja trawnika – szczególnie w VI i IX
  • solidne podlewanie na głębokość ok. 20 cm
  • nie dopuszczać do przesuszenia trawnika
  • wszechstronne nawożenie – tak, żeby nie przenawozić darni azotem, ale i nie dopuścić do zubożenia gleby
  • przed założeniem trawnika, pozbyć się zdrewniałych fragmentów z podłoża
  • spalanie traw i resztek zdrewniałych konarów, wykopanych spod trawnika wykonywać poza trawnikiem

Sposoby walki z czarcimi kręgami

Po pierwsze – zapobieganie zgodne z powyższymi wskazówkami. Po drugie – fungicydy. Ale używanie ich w taki sposób, aby dać im możliwość dotarcia do najgłębszych warstw, na których występują zarodniki grzybów. Najostrzejsza metoda i najbardziej inwazyjna to założenie nowego trawnika. Zalecane jest aby wówczas pozbyć się podłoża na głębokości nawet 50 cm!

Niekiedy możemy potraktować grzyby na trawniku jako objaw bioróżnorodności i ewentualny defekt estetyczny. Nie pozostaje nam nic innego jak pogodzenie się z obecnością grzybów – ba, niekiedy wyrastają grzyby jadalne, które możemy wykorzystać kulinarnie. Kto wie?! Może to obecność elfów w ogrodzie…

Komentarze