Co zamiast trawnika? Inspiruj się!

Trawnik jest piękny sam w sobie, to fakt, ale co zrobić, kiedy znudziło się nam jego częste koszenie? Tutaj przedstawiamy najciekawsze rośliny okrywowe, które na żyznej ziemi zamienią się w kwiatowy dywan bez naszego wysiłku.

1.Barwinek 

Barwinek pospolity, Vinca minor To roślina okrywowa, płożąca się, świetnie wygląda na skalnikach oraz może być wykorzystana zamiast trawnika. Co ważne, jest częściowo mrozoodporna. Wypuszcza długie pędy długie, które przy podstawie są zdrewniałe. Mają  pięciopłatkowe kwiaty w kolorze fioletowym albo liliowo-różowym. Natomiast liście mają barwę ciemnej zieleni, pięknie lśnią w słońcu. Roślina ta osiąga wysokość do 20 centymetrów. Barwinek kwitnie od kwietnia do maja. W ciągu całego letniego sezonu, od czasu do czasu wypuszcza nowe kwiaty. Najlepsze jest dla nich stanowisko półcieniste, urośnie niemal na każdej glebie. Preferuje środowisko lekko kwaśne oraz zasadowe. Trzeba dbać o jego regularne podlewanie jeśli rośnie na obszarze słonecznym. Idealnie sprawdza się w zacienionych miejscach.

Najciekawsze odmiany i kolorystyka kwiatów

  • ‚Alba Variegata’ – białe kwiaty, posiada niepowtarzalne zielono-żółte liście
  • ‚Argenteovariegata’- fioletowo-niebieskie, liście szaro-zielone
  • ‚Atropurpurea’ – purpurowe kwiaty, ciemnozielone liście
  • ‚Aureovariegata’ – niebieskie kwiaty, liście a żółtą obródką
  • ‚Azurea Flore Pleno’ – ciemnoniebieskie podwójne kwiaty
  • ‚Illumination’ – fioletowo-niebieskie kwiaty, liście złoto-żółte z obwódką ciemnozieloną

Uwaga!

Jest to roślina trująca!

barwinek

Źródło: http://betsyfromtennessee.blogspot.com/

2. Karmnik ościsty

Karmnik ościsty sprawdzi się w każdym ogrodzie. Rośnie w kępach, przez co przypomina „zielone poduchy” w ogrodzie. Jest to drobne, niska , wieloletnia oraz odporna na mróz roślina. Wypuszcza podłużne liście w formie igieł, mogą one mieć do 2 centymetrów długości. Kwitnie przez cały czerwiec, jego kwiaty przypominają gwiazdki.  Bardzo szybko się rozrasta. Preferuje miejsca wilgotne. Dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych oraz słonecznych. Sadzimy go w odstępach 20-30 centymetrów. Co jakiś czas trzeba go odmładzać poprzez dzielenie roślin, ponieważ roślina może zacząć obumierać. Bardzo dobrze rośnie w trudno dostępnych miejscach.

Karmnik ościsty

Źródło: http://www.learn2grow.com/

3. Inne rośliny okrywowe i zadarniające w różnych odcieniach

Tutaj świetnie sprawdzają się rośliny zadarniające, które są niezwykle proste w uprawie. Najlepiej stosować te rośliny, które same się ukorzeniają, takie jak: bluszczyk kurdybanek, gajowiec żółty, płomyk szydlasty, czyściec wełnisty, ułudka wiosenna, czy z rośliny rozłogowe takie jak, dąbrówka rozłogowa i runianka japońska.

Źródło: http://gardenwise.co/

Źródło: http://gardenwise.co/

4. Macierzanka 

To mała krzewinka zimozielona, której pędy płożą się po gruncie, ma jasnozielone liście. Osiąga wysokość do 5 centymetrów. Kwiaty w odcieniach fioletu, różu unoszą się na wierzchołkach pędów. Bardzo dobrze rośnie w słonecznym miejscu. Nie przeszkadza jej wyjałowiona gleba. Sprawdza się na małych trawnikach i skalnikach. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Źródło: http://www.1001blocks.com/

Źródło: http://www.1001blocks.com/

5. Płonący krzew (Burning Bush Seeds roślina egzotyczna)

Jak widać ten krzew okrywa się  głęboką purpurą aż do mrozów. Możemy go kształtować przy pomocy nożyc, tak jak zwykły żywopłot. Dobrze rosną w miejscach nieosłoniętych od wiatru. Lubią suchą, gorącą glebę. Roślina świetnie znosi suszę. W naszej szerokości geograficznej tej rośliny raczej nie dostaniemy.

czerwony trawnik

Źródło: www.outsidepride.com/

Komentarze